Wydarzenie towarzyszące filmowi TRZY MINUTY ZAWIESZONE W CZASIE


Niedziela, 22 maja | 18.00 | Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska (Św. Marcin 75)

Wydarzenie towarzyszące filmowi TRZY MINUTY ZAWIESZONE W CZASIE

Film z angielskimi napisami

Partner: Fundacja TRES, Stowarzyszenie Łazęga Poznańska

W nawiązaniu do filmu TRZY MINUTY ZAWIESZONE W CZASIE opowiadającym o społeczności Żydów z Nasieka zachowanych na 3-minutowym nagraniu zapraszamy na wydarzenie towarzyszące w Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska (Św. Marcin 75)  na wyprodukowany przez Fundację TRES film pt. "Do zobaczenia za rok w Jerozolimie". Film dokumentalny (35 min.) w reżyserii Wojciecha Olejniczaka przedstawia archiwalny zapis akcji władz niemieckich tzw. Polenaktion z października 1938 r., w wyniku których z terenu III Rzeszy deportowani zostali Żydzi posiadający polskie paszporty. Brutalnie, wygnano kilkanaście tysięcy ludzi, pozwalając na zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy oraz 10 marek. Do Zbąszynia (granicznego wtedy miasteczka na zachodzie Wielkopolski) od 28 października 1938 roku dotarło około 9 tysięcy Żydów siłą przepchniętych przez granicę.

Oba filmy z pewnością będą punktem wyjścia do rozmowy zarówno o wartości zapisów filmowych jako świadków historii, a także nawiązaniem do obecnych wydarzeń w XXI w.

Partnerzy:

Fundacja TRES realizuje projekty artystyczne, edukacyjne i wydawnicze. Szczególne zainteresowania fundacji to fotografia - jej aspekt artystyczny, historyczny i społeczny. Bada ją jako medium poznawania świata i historii oraz jako bodziec do zmiany społecznej.

Stowarzyszenie Łazęgi Poznańskiego – w starym zakładzie fotograficznym w podwórzu pustostanu miejskiego kamienicy Święty Marcin 75 prowadzi niezależny ośrodek kultury jako Atelier w Sercu Miasta. Atelier Łazęgi ocala i gromadzi w repozytorium cyfrowym stare fotografie, klisze, zbiera rodzinne i miejskie historie, prezentując je podczas wystaw.