Szkoła życia. Spotkanie po filmie MŁODY PLATON


niedziela, 22 maja | 13:00 | sala Warszawa

Szkoła życia. Spotkanie z Przemkiem Staroniem, psychologiem, kulturoznawcą, wykładowcą Uniwersytetu SWPS Sopot, Nauczycielem Roku 2018, po filmie MŁODY PLATON reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath

W języku polskim

Partner: Uniwersytet SWPS Sopot

Do polskiego systemu oświaty dołączyło w tym roku ponad 150 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy. Szkoły pękają w szwach, brakuje nauczycieli i sal. Edukacja ukraińskich dzieci to dla samorządów, a przede wszystkim nauczycieli, ogromne wyzwanie. Z czym muszą się mierzyć i jak sobie radzą? Jak udzielić pomocy i wsparcia, być dobrym nauczyłem w zderzeniu z traumą wojny? Czy w dzisiejszym systemie polskiej edukacji, którego dotknęło wiele nieszczęść, od dramatu strajku i niskiego poziomu wynagrodzeń przez pandemię, po wojnę można być jak filmowy pan McArevey – natchniony dyrektor szkoły w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Belfaście? Uczy on swoich podopiecznych, jak docierać do własnych uczuć, gdy konfrontują się z 30-letnim konfliktem, którego krwawe i traumatyczne żniwo zostało zebrane na ulicach ich dzielnicy, często z udziałem ich rodziców.

Gość:

Przemek Staroń – psycholog, wykładowca, trener i edukator, autor książek “Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem” i „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie ze złem”. Nagrodzony przez KE twórca Zakonu Feniksa, tutor ponad 50 olimpijczyków z filozofii. Twórca #utrzy, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050.

Prowadząca:

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa, kuratorka wystaw. Adiunktka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.