Filmoterapia. Dzieci w sieci. Spotkanie z psycholożką dzieci i młodzieży po filmie INSTAGRAMOWA RODZINA


wtorek, 17 maja | 17:30 | sala Warszawa

Filmoterapia. Dzieci w sieci. Spotkanie z psycholożką dzieci i młodzieży Pauliną Pawlicką po filmie INSTAGRAMOWA RODZINA reż. Susanne Regina Meures

W języku polskim

Partner: Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

W filmie poznajemy czternastoletnią Leonie, która jest influencerką. Ma ponad milion fanów, a korporacje nieustannie wysyłają jej produkty do reklamowania na Instagramie. Rodzice szybko zdają sobie sprawę z finansowego potencjału córki i zostają jej menadżerami. Życie dziewczyny, złożone z reklamowanych postów, negocjacji z markami produktów, presji fanów oraz hejterów, zamienia się w wypełnione nieustającą presją więzienie. Z czym muszą mierzyć się nastolatkowie przed ekranem komputera? Jakie pułapki na najmłodszych zastawia sieć i jak uczyć mądrze korzystać z internetu? Dlaczego dzieci są bardzo wrażliwe na oceny społeczne i jakie są konsekwencje życia pod presją? Czym grozi hejt i wykluczenie, i jak się przed nim bronić?

Gość:

Paulina Pawlicka – psycholożka, adiunkt w Zakładzie Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju w Uniwersytecie Gdańskim, wicedyrektorka Instytutu Psychologii UG. Naukowo i praktycznie zajmuje się tematyką rozwoju w okresie dzieciństwa i adolescencji, dwujęzyczności, akulturacji oraz tożsamości kulturowej i narodowej. Prowadzi też warsztaty dotyczące różnorodności i zmiany społecznej.

Prowadząca:

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa, kuratorka wystaw. Adiunktka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.