Wsparcie dla ukraińskiego kina od Banku Millennium

Podczas Gali wręczenia nagród 19. Millennium Docs Against Gravity została przyznana specjalna Nagroda Banku Millennium dla Reżysera Najlepszego Filmu Ukraińskiego w wysokości 4 000 euro. Otrzymał ją Oleksiy Radynski za film „Nieskończoność według Floriana”. 

Nagroda Banku Millennium dla Reżysera Najlepszego Filmu Ukraińskiego: „Nieskończoność według Floriana”, reż. Oleksiy Radynski

Uzasadnienie: „Za przybliżenie światu jednego z najbardziej niezwykłych ukraińskich artystów, Floriana Yurieva. Za walkę z narracją opisującą Ukrainę jako kraj zredukowany do wojny. Za udowodnienie, że w ostatecznym rozrachunku duchowość i sztuka zawsze wygrają z bezwzględnym kapitałem”. 

W tym roku na Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy zagościł także program Młoda Europa, wspierający młodych filmowców z Białorusi i Ukrainy w realizacji autorskich filmów dokumentalnych. Inicjatywa ma na celu pomóc twórcom na etapie rozwoju projektu, pisania scenariusza i realizacji zwiastuna. Rozwój projektów prowadzą Mirosław Dembiński i Jacek Bławut, uznani polscy filmowcy od lat zaangażowani we współpracę z twórcami ze Wschodu Europy. Podczas 19. Millennium Docs Against Gravity odbyły się pitchingi Eastern Europe Against Gravity, dotyczące projektów dokumentalnych realizowanych przez białoruskich i ukraińskich twórców oraz prezentacja już ukończonych filmów. Patronem pitchingów na festiwalu był TVP Dokument, natomiast sponsor tytularny festiwalu przyznał Nagrodę Banku Millennium za Najlepszy Projekt Nowego Filmu z Europy Wschodniej w wysokości 6 000 euro filmowi „Matka aniołów" w reżyserii Tetiany Dorodnitsyna i Andrija Litvinienko.

Nagroda Banku Millennium za Najlepszy Projekt Nowego Filmu z Europy Wschodniej: „Matka aniołów", reż. Tetiana Dorodnitsyna i Andrij Litvinienko

Uzasadnienie: Czy ważniejsze jest życie psa czy królika? Kota czy tchórzofretki? Jako ludzie już dawno postanowiliśmy, że nasze życie ma największe znaczenie. Dlatego tak wiele osób dziwi się, że bohaterki zwycięskiego projektu nie wyjeżdżają z ogarniętego wojną kraju, podczas gdy one czują się odpowiedzialne za zwierzęta, które pozostają pod ich opieką. Przyznajemy tę nagrodę projektowi filmowemu, który posiada wszystkie znamiona, żeby stać się z jednej strony bardzo intymną i wzruszającą opowieścią, z drugiej historią uniwersalną i czytelną dla ludzi na całym świecie. Mamy nadzieję, że zmusi nas do przemyślenia istoty człowieczeństwa.