Równe szanse na ekranie i poza nim podczas 19. Millennium Docs Against Gravity

Z ogromną radością ogłaszamy, że w tym roku festiwal Millennium Docs Against Gravity zachowa po raz kolejny parytet - wszystkie prezentowane w programie filmy zostały wyreżyserowane równo przez 90 kobiet i 90 mężczyzn. W Konkursie Głównym przeważają twórczynie - najlepsze filmy dokumentalne stworzyło 8 reżyserek i 6 reżyserów. W składach jurorskich, w których zasiada 21 osób, znalazło się 12 kobiet i 9 mężczyzn. O potrzebie równości i różnorodności opowiada także wiele filmów, które zaprezentujemy polskiej publiczności już od początku edycji kinowej 13 maja aż do końca części online 5 czerwca.

AKS Zły, czyli o niezwykłym zjawisku w świecie polskiego sportu

Dzisiaj swoją premierę na kanale YouTube festiwalu miał zwiastun filmu „Bestie ze Złego”. Tomasz Knittel bada fenomen klubu sportowego AKS Zły - równościowej drużyny, w której nikt nie patrzy na kolor skóry czy orientację seksualną. Z upływem czasu AKS Zły stał się prawdziwym fenomenem polskiego sportu, dowodząc mimo wewnętrznych tarć, że solidarność jest najlepszym sposobem na walkę o równe szanse dla wszystkich osób tworzących społeczeństwo. O filmie opowiedzieli Newonce.net reżyser oraz producent Maciej Ostatek („Skandal. Ewenement Molesty”).

Zwiastun filmu: https://youtu.be/rzYNi-IhmRo

Wszyscy jesteśmy równi!

Podczas festiwalu zaprezentujemy także wiele zagranicznych filmów, które opowiadają o potrzebie równości i walce o nią. „Jason” (Jason) Masji Ooms delikatnie i z wyczuciem przedstawia historię młodego transpłciowego chłopaka, który w Niderlandach działa na rzecz zmiany systemu opieki nad straumatyzowanymi dziećmi. On sam w wieku 16 lat, na skraju samobójstwa, trafił do państwowej instytucji stałego pobytu, gdzie nabawił się wyłącznie kolejnych traum, z których wyszedł dzięki głębokiej codziennej terapii. Reżyserka pokazuje Jasona nie tylko jako ofiarę przemocy, ale także jako aktywistę, który chce ocalić innych od cierpienia. Poczucie misji daje mu siłę walczyć o poprawę stanu rzeczy i pozwala pokazać najbardziej intymne rany na swojej psychice, nie zważając na to, jak trudne może być to przeżycie. Nieustanną kampanię na rzecz równości prowadzą także aktywiści i aktywistki w Czechach, bohaterowie i bohaterki filmu „Prawo do miłości” (The Law of Love), reż. Barbora Chalupová. Choć na pierwszy rzut oka czeskie społeczeństwo jest otwarte i przyjazne dla osób LGBT+, w kwestii małżeństw par jednopłciowych ujawnia się skrywana ignorancja, a nawet nienawiść. Czeslaw i jego towarzysze chcą pokazać politykom i czeskiemu społeczeństwu, że walka o prawa osób LGBT+ w Europie jeszcze się nie skończyła. W nieco innym, ale równie ważnym kontekście o idei równości opowiada „Rebellion” (Rebellion), reż. Maia Kenworthy, Elena Sánchez Bellot. To fascynujący, filmowy portret XR, czyli Extinction Rebellion – międzynarodowego oddolnego ruchu społeczno-politycznego, protestującego przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu i wymierania gatunków. Poznajemy wzloty i upadki XR, wewnętrzne problemy i starcia wśród członków. To film o pasji, frustracjach i ambicjach, pokazujący jak ogromny wpływ może mieć pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, a także z jakimi wyzwaniami wiąże się funkcjonowanie takiej grupy.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-22 maja w ośmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).