PIERWSZY WEEKEND NA MDAG!

Oto, czego nie można przegapić w pierwszy weekend 19. MDAG

„Las szkarłatnych szat” , „Skarby Krymu”, „Brat”, „Lot” - zapraszamy na filmy i wydarzenia, których nie możecie przegapić w pierwszy weekend festiwalu!

SOBOTA, 14 MAJA

Film i spotkanie: „Las szkarłatnych szat” (Dark Red Forest), reż. Jin Huaqing, Kinoteka, sala 3, 14:00

Raz w roku 10 tysięcy buddyjskich mniszek zbiera się na płaskowyżu tybetańskim w prowincji Syczuan, aby szukać oświecenia w ekstremalnych warunkach pogodowych. Zamiast poznawać ich osobiste historie, śledzimy działanie klasztoru i jego codziennych rytuałów. Jesteśmy świadkiem transformacji osoby fizycznej w duchową i przejścia jednostki w kolektyw. 

Spotkanie po filmie: Hanka Grupińska o filmie „Las szkarłatnych szat”

Hanka Grupińska przez wiele lat zajmowała się historią zagłady Żydów i kulturą współczesnego Izraela, a przez ostatnie dziesięć przyglądała się losom Tybetańczyków.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Dark-Red-Forest

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/event/Spotkanie-z-Hanka-Grupinska-po-pokazie-filmu-%25E2%2580%259ELAS-SZKARLATNYCH 

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/1C1dsaNbw


 

Film i spotkanie: „Instagramowa rodzina” (Girl Gang), reż. Susanne Regina Meures, Kino Luna, sala B

Czternastoletnia Leonie jest influencerką, mieszkającą z rodzicami pod Berlinem. Matka z ojcem szybko zdają sobie sprawę z finansowego potencjału córki i zostają jej menadżerami. Oddają się całkowicie karierze Leo, ale życie dziewczyny złożone z reklamowanych postów.

Spotkanie po filmie:  Susanne Regina Meures (reżyserka) i Leoobalys (bohaterka). Reżyserka przez cztery lata obserwuje sukces komercyjny nastolatki oraz próbujących nadążyć za nim rodziców.

Więcej o filmie i bilety:  https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Girl-Gang

Film i spotkanie: „Babi Jar. Konteksty” (Babi Yar. Context), reż. Siergiej Łoźnica, Muzeum POLIN, 16:00

29 i 30 września 1941 roku oddziały niemieckie tzw. Einsatzgruppe zastrzeliły w wąwozie Babi Jar nieopodal Kijowa ponad 33 tysiące Żydów. W filmie wykorzystane są materiały propagandy nazistowskiej, bolszewickiej oraz archiwalia prywatne, by ukazać tragedię w wąwozie Babi Jar w szerokim kontekście.

Spotkanie po filmie: „33  tysiące unicestwionych żyć” - reżyser Siergiej Łoźnica oraz montażysta filmu Tomaszem Wolskim opowiedzą o pracy z archiwaliami.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Babi-Yar.-Context

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/event/33-tysiace-unicestwionych-zyc.-Spotkanie-po-filmie-BABI-JAR

NIEDZIELA, 15 MAJA

OKI DOKI, blok 2 - „Relacje ze zwierzętami” (Block 2 - Relations with animals), Kinoteka, sala 2, 11:00

Zapraszamy dzieci, rodziców i nauczycieli_ki na blok filmów, w którym poznajemy świat zwierząt z dwóch odmiennych perspektyw: schroniskowego psa oraz dziewczynki-myśliwej.

„Pinki” reż. Ewa Martynkien, Wojciech Szczupak

Bohaterem filmu jest czteroletni pies ze schroniska, Pinki. Pewnego dnia wolontariuszki zakładają mu stronę w mediach społecznościowych i zaczynają szukać dla niego stałego opiekuna.

„Możesz się zawsze wycofać” (Buck Fever), reż. Griet Goelen, Louise Van Assche

Polowanie jest częścią codziennego życia ośmioletniej Emily Fletcher i jej rodziny mieszkającej w Teksasie. Dziewczynka uczy się strzelać i skórować zwierzęta, a ojciec i starszy brat przygotowują ją do pierwszego polowania. Emily bardzo chce, ale się boi. Czy będzie w stanie przezwyciężyć swoje lęki?

Więcej o filmach i bilety: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/moviesPackage/OKI-DOKI-blok-2---Relacje-ze

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/1CNwVoYgZ

Film i spotkanie: „Skarby Krymu” (The Treasures of Crimea), reż. Oeke Hoogendijk, Kinoteka, sala 1, 16:00

W 2014 roku Allard Pierson Museum w Amsterdamie urządzało wystawę pereł krymskiej archeologii. Rosja dokonała wtedy aneksji tego regionu. Po zakończeniu wystawy pojawiło się pytanie, komu należy zwrócić dzieła sztuki. Muzeom na Krymie? Czy może Ukrainie? Co powinien zrobić dyrektor amsterdamskiego muzeum – Wim Hupperetz?

Spotkanie po filmie: Do kogo należy sztuka? (Who Owns the Art?)

Czy sztuka może stać się zakładnikiem w konflikcie zbrojnym i politycznym? Kto powinien przejąć nad nią kuratelę i czy ma do tego prawo? Czy ochrona tłumaczy grabież?

Goście: Tomasz Szerszeń, prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska

Prowadzenie: Monika Krajewska 

Partner: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/The-Treasures-of

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/event/Debata%253A-Do-kogo-nalezy-sztuka%253F-Po-pokazie-filmu%253A-%25E2%2580%259ESKARBY

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/1sRDWHjis

Film i spotkanie: Konkurs filmów krótkometrażowych, blok 2, Kinoteka, sala 2, 16:45

„Zawieszeni” (Hanging On), reż. Alfie Barker

Mieszkańcy 60 budynków na przedmieściach Leeds stają oko w oko z groźbą eksmisji. To społeczność niegdysiejszych górników, którzy kilka dziesięcioleci wcześniej zamieszkali w domach pełniących rolę budownictwa komunalnego. Czy postępująca gentryfikacja może być uzasadnieniem dla wyrzucania ludzi na margines społeczeństwa?

„Kłopotliwy niedźwiedź” (Nuisance Bear), reż. Gabriela Osio Vanden, Jack Weisman

Kanadyjskie miasteczko Churchill znajduje się na trasie migracji niedźwiedzi polarnych. Co roku zjeżdżają tam tłumy turystów, żeby zrobić zdjęcie „białego misia”. Pojawia się pytanie: kto był tu pierwszy – słodkie niedźwiadki czy ludzcy mieszkańcy? Do kogo należy to miejsce?

„Dzikie stworzenie” (Wild Animal), reż. Maria Besora

Janira dalej nie mówi tak wyraźnie i dużo jak rówieśnicy, chociaż ma już trzy lata. Odnajduje się za to świetnie w świecie zwierząt, które otaczają ją na farmie. Nieuchronnie zbliża się jednak dzień próby – czy zacznie integrować się z rówieśnikami, czy woli żyć nadal w otoczeniu zwierząt?

„Tempo Home”, reż. Kamil Bembnista

Leila, Amir i Baqir to troje z ponad tysiąca mieszkańców obozu dla uchodźców zbudowanego z kontenerów. Jego tymczasowość, która przejawia się już w samych materiałach, z których powstał, zdaje się dyktować atmosferę tego labiryntu. Czy to możliwe, by w miejscu, które z założenia ma być tymczasowe, czuć się jak w domu?

„Brat” (The Brother), reż. Jérémie Battaglia

Chociaż Kaïs ze względu na swoją chorobę jest sparaliżowany i uzależniony od pomocy najbliższych. Lubi wyobrażać sobie, że jest bohaterem ulubionej mangi, co świetnie wykorzystują twórcy filmu w klimatycznych, animowanych fragmentach. Opowieść o sile kochającej się rodziny i potędze wyobraźni.

Spotkanie po pokazie: Po filmach odbędzie się spotkanie z reżyserem „Tempo Home”, Kamilem Bembnistą

Więcej o filmach i bilety: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/moviesPackage/Konkurs-Filmow-Krotkometrazowych-blok-42

Film i spotkanie: „Trzy minuty zawieszone w czasie” (Three Minutes – A Lengthening), reż. Bianca Stigter, Muzeum POLIN, 17:00

Glenn Kurtz znalazł w domu swoich rodziców na Florydzie trzyminutowy film z ich rodzinnej wioski – Nasielska, nakręcony w 1938 roku. Bianca Stiger te trzy minuty zmieniła w medytację nad społecznością, której już nie ma. Po raz kolejny okazuje się, że prywatne amatorskie nagrania być może są najbardziej fascynującą częścią kina.

Spotkanie po filmie: Trzy minuty uchronią Nasielsk od zapomnienia? Spotkanie z reżyserką filmu i autorem książek

O historii i mieszkającej w Nasielsku żydowskiej społeczności, znalezionym nagraniu i filmie opowiedzą po uroczystej polskiej premierze reżyserka Bianca Stigter i pisarz Glenn Kurtz.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Three-Minutes-%25E2%2580%2593-A

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/event/Trzy-minuty-uchronia-Nasielsk-od-zapomnienia%253F-Spotkanie-po-filmie-TRZY-MINUTY-ZAWIESZONE-W

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/2z9BYgVhi

Film i spotkanie: „Lot” (Flight), reż. Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda, Kinoteka, sala 7, 18:30

Portret Romana Stańczaka – legendarnego performera i rzeźbiarza, będącego ważnym punktem odniesienia dla absolwentów słynnej Kowalni. Dlaczego nagle zniknął? Co się z nim działo przez te wszystkie lata?

Spotkanie po filmie: Łukasz Ronduda (reżyser), Anna Zakrzewska (reżyserka), Roman Stańczyk (bohater)

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Lot