OSTATNI DZIEŃ NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY! ONLINE OD 16 WRZEŚNIA!

NIEDZIELA, 12 WRZEŚNIA

To już ostatni dzień edycji kinowej festiwalu. Już jutro, 13 września, poznamy pełny program online. Część online potrwa na MDAG.pl od 16 września do 3 października!

Dziś czeka na Was Rodzinne Oki Doki, "Tańcząca z rekinami", warsztaty "Bądź jak Bruce Lee" oraz masterclass z Witalijem Manskim, reżyserem filmu "Gorbaczow. Raj"!

Rodzinne Oki Doki: „Trio” + „Tiki Felixa”, po filmach rozmowa z edukatorką, Elektronik, Duża sala, 11:00

Trio”, reżyseria: Benjamin Bucher, Agnese Làposi

Trójka przyjaciół: Saxana, Jonas i Lea spędzają razem czas na szkolnej wycieczce. Na wyjeździe i po powrocie z wycieczki w interakcjach z rówieśnikami widać ukryte napięcia, niepewność i młodzieńcze zmiany nastrojów.

„Tiki Felixa”, reżyseria: Mark Adam Waters

16-letni Felix jest przystojny i wysportowany, lecz jego życie nie jest łatwe, bo zmaga się z zespołem Tourette’a. W rozmowie z przyjacielem zwierza się, że inni nie zadają sobie trudu, aby go poznać, ale od razu go oceniają i bywają okrutni. Felix pozostaje aktywny, trenuje boks i często rozmawia z przyjacielem.

Po filmach odbędzie się rozmowa z edukatorką.

Więcej o filmach i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/moviesPackage/Trio-%252B-Tictoc

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Rodzinne-Oki-Doki%253A-Ucze-sie

Film i spotkanie: „Tańcząca z rekinami” (Playing with Sharks), reż. Sally Aitken, Kinoteka, sala 4, 11:45

Valerie Taylor to żywa legenda w świecie nurkowania. W latach 50. XX wieku była łowczynią rekinów i mistrzynią w ich zabijaniu. Z czasem zamieniła włócznię na aparat fotograficzny i stała się aktywną działaczką na rzecz ochrony tych groźnych stworzeń. Współpracowała ze Stevenem Spielbergiem przy filmie „Szczęki”, podbiła świat nurkowania zdominowany przez mężczyzn, a jej zapał i pasja wpłynęły na powszechną wiedzę ludzi na temat rekinów oraz na to, jak je postrzegamy.

Po filmie odbędzie się spotkanie online z bohaterką, reżyserką oraz producentką.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Tanczaca-z

Film i warsztat: „Bruce Lee. Bądź jak woda” (Be Water), reż. Bao Nguyen, Kinoteka, sala 7, 12:00

Bruce Lee był jedną z największych ikon popkultury. Jego trwała zaledwie kilka lat, ale aktor w tym czasie zdążył odmienić kino sztuk walki, a także wpłynął na sposób, w jaki zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych byli portretowani Azjaci. Dokument Bao Nguyena to hołd złożony Małemu Smokowi w przeddzień 80. rocznicy jego urodzin.

Warsztat: Bądź jak Bruce Lee - poznaj techniki samoobrony

Wing Tsun Kung Fu to sztuka walki opracowana przez wybitnych mistrzów z klasztoru Shaolin. Wśród nich była mniszka specjalizująca się w chińskim boksie. Na rozkaz cesarza opracowali oni metodę, którą żołnierze mogli przyswoić w krótkim czasie. Wyselekcjonowano to, co skuteczne, rezygnując z niepotrzebnych ruchów.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Bruce-Lee.-Badz-jak

Więcej o warsztatach: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Warsztat%253A-Badz-jak-Bruce-Lee---poznaj-techniki

Film i spotkanie: „Pieśni opresji” (Songs of Repression), reż. Estephan Wagner, Kinoteka, sala 3, 13:30

U stóp chilijskich Andów mieści się na pierwszy rzut oka idylliczna niemiecka kolonia. Przyjeżdżają tutaj turyści, zachwycają się przyrodą, cieszą basenem i tradycyjną niemiecką kuchnią. Jednak to miejsce ma ponurą przeszłość. W 1961 roku niemiecki kaznodzieja Paul Schäfer i jego kongregacja przenieśli się do Chile, aby pomagać biednym. Założyli ośrodek o nazwie Colonia Dignidad, który przekształcił się w sektę. Mieszkańcy kolonii opowiadają o 45-letnim doświadczeniu życia w nędznych warunkach, nierzadko w niewoli.

Po filmie spotkanie z reżyserami filmu.

Więcej o filmie: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Piesni-opresji

Film i spotkanie: „Gorbaczow. Raj” (Gorbachev. Heaven), reż. Witalij Manski, Kinoteka, sala 7, 17:00

Michaił Gorbaczow, 89-letni ostatni lider Związku Radzieckiego, przyjmuje w swoim domu reżysera Witalija Manskiego. W lekkim stylu prowadzą rozmowy o poważnych sprawach. Gorbaczow opowiada o swoim życiu. W czasie pobytu na szczycie władzy Związku Radzieckiego doprowadził do upadku imperium komunistycznego. Własny naród Gorbaczowa oskarża go o zniszczenie imperium. Z takim ciężarem samotny stary człowiek żyje w luksusowej rezydencji na przedmieściach Moskwy.

Po filmie: Masterclass Witalija Manskiego - Cierpliwy obserwator

Uważna obserwacja, dzięki której można wyłuskać spad powierzchni rzeczywistości prawdziwy obraz sytuacji - to metoda, którą stosuje Witalij Manski, pokazując nam, w jaki sposób polityka manipuluje naszym wyobrażeniem o świecie. Na festiwalu pojawi się z nowym filmem - „Gorbacz. Raj” oraz wygłosi lekcję mistrzowską.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Gorbaczow.-Raj

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Cierpliwy-obserwator%253A-Masteclass-Witalija

Film i spotkanie „Prezydent” (President), reż. Camilla Nielsson, Muranów, sala Gerard, 20:00

Zimbabwe znajduje się w krytycznym momencie swojej historii. Robert Mugabe ustąpił z urzędu w 2017 roku i zbliżają się pierwsze wolne wybory prezydenckie. Nowy lider opozycji Nelson Chamisa zyskuje poparcie, opowiadając się za zerwaniem z korupcją i ponurą tradycją poprzednich rządów. Wybory będą decydować o przyszłości kraju i podejściu obywateli do wartości demokratycznych. Czy obejdzie się bez przemocy i oszustw wyborczych?

Po filmie spotkanie na żywo z reżyserką. 

Więcej o filmie: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Prezydent