„Przeżyć”, wielki zwycięzca 18. MDAG, z trzema nominacjami do Oscara!

O tym filmie już można powiedzieć, że stał się kultowy, chociaż powstał tak niedawno. Zdobywca czterech nagród podczas 18. edycji Millennium Docs Against Gravity i trzech Europejskich Nagród Filmowych, a także trzech nominacji oscarowych – w kategorii Najlepszy film dokumentalny, Najlepszy film międzynarodowy oraz Najlepszy pełnometrażowy film animowany. „Przeżyć” Jonasa Pohera Rasmussena w kinach już od 18 marca.

Animowany film dokumentalny o Aminie, który jako nastolatek uciekać musiał z rodzinnego Afganistanu, kontynuuje swój wyścig po kolejne nagrody! Kilka dni temu otrzymał dwie nominacje do „brytyjskich Oscarów:, czyli Nagród BAFTA, teraz doceniła do Amerykańska Akademia Filmowa, dając szansę na aż trzy najbardziej prestiżowe statuetki w świecie kina!

„Przeżyć” za pomocą animacji odtwarza doświadczenia Amina, 36-letniego ambitnego naukowca, który od 20 lat ukrywa bolesną tajemnicę, zagrażającą stabilności życia, jakie buduje dla siebie i swojego partnera. Bohater po raz pierwszy dzieli się historią niełatwej drogi, którą przebył jako młody uchodźca z Afganistanu, opowiadając ją wieloletniemu przyjacielowi, reżyserowi Jonasowi Poherowi Rasmussenowi. Co podkreśla wielu krytyków, sukces „Przeżyć” leży w idealnym zbalansowaniu trudnych doświadczeń i młodzieńczą energią i wyobraźnią. Poprzez szczere rozmowy Jonasa z Aminem, film  kreśli niezapomnianą historię samopoznania i rodzącej się świadomości swojej seksualności. Ukazuje, że kształtować przyszłość można tylko wówczas, gdy uporało się z przeszłością. Obsypywany nagrodami duński kandydat do Oscara przekazuje uniwersalną prawdę o tym, że rozumiemy naprawdę, co to znaczy być „u siebie” dopiero wówczas, gdy przestaniemy uciekać przed samym sobą.

W 2021 film zdobył Wielką Nagrodę Jury na MFF Sundance w konkursie Zagranicznych filmów dokumentalnych, rozpoczynając tym samym pełną sukcesów podróż po międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobywając kolejne prestiżowe wyróżnienia. Jako pierwszy w historii, „Przeżyć” zdobył Europejską Nagrodę Filmową zarówno dla Najlepszego europejskiego filmu dokumentalnego, jak i dla Najlepszego filmu animowanego oraz European University Film Award. Podczas zeszłorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity film Jonasa Pohera Rasmussena otrzymał aż cztery nagrody, w tym Grand Prix Banku Millennium. Wśród innych ważnych wyróżnień dla „Przeżyć” znalazły się również: nagroda BIFA 2021 dla Najlepszego filmu zagranicznego, nagroda za Wolność ekspresji 2021 przyznawana przez National Board of Review, nominacja do Złotego Globu 2022 w kategorii Najlepszy film animowany czy nominacja do Nagrody Publiczności LUX Parlamentu Europejskiego (zwycięzcę poznamy 8 czerwca 2022). Ogłoszone dzisiaj nominacje do Oscara to kolejny wielki sukces, który czyni „Przeżyć” jednym z najbardziej docenianych filmów ostatnich lat. 

Film Jonasa Pohera Rasmussena cieszy się jednak uznaniem nie tylko wśród krytyków filmowych i jurorów festiwali. Pod wrażeniem produkcji są także inni twórcy i międzynarodowa prasa. – Bardzo ważny film o możliwości życia w prawdzie – mówi o  „Przeżyć” Agnieszka Holland. Dla Bong Joon Ho („Parasite”) był to natomiast najbardziej poruszający seans roku. The Guardian nazywa „Przeżyć” filmem, o którym nie sposób zapomnieć, a The Hollywood Reporter zauważa, że „Przeżyć” rozszerza definicję filmu dokumentalnego.

„Przeżyć” wejdzie na ekrany kin w całym kraju już od 18 marca! Dystrybutorem filmu w Polsce jest Against Gravity.