MARIA CHOUSTOVA

Producentka filmu "Babi Jar. Konteksty".

Urodziła się w Moskwie. Ukończyła studia na Wydziale Filologicznym Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, a następnie uzyskała dyplom z filmoznawstwa w Rosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii (VGIK). Od 1994 roku mieszka w Europie. W latach 2004-2009 pracowała jako korespondentka ds. filmu i kultury dla BBC Russian Service (BBC World Service) oraz jako doradczyni programowa Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie (IFFR). W 2009 roku rozpoczęła działalność jako dyrektorka castingu i producentka kreatywna.

W 2013 roku, wraz z Siergiejem Łoźnicą, założyła w Niderlandach firmę producencką ATOMS & VOID. W 2014 roku  na Séance Special festiwalu w Cannes Maria Choustova i Siergiej Łoźnica zaprezentowali film „Majdan. Rewolucja godności”. Kolejne pełnometrażowe filmy dokumentalne Siergieja Łoźnicy, wyprodukowane przez ATOMS & VOID – „Zmiana” (2015), „Proces” (2018) i „Pogrzeb Stalina” (2019) – miały swoje światowe premiery na Festiwalu Filmowym w Wenecji. W 2021 na festiwalu w Cannes światową premierę miał film Siergieja Łoźnicy „Babi Jar. Konteksty” wyprodukowany przez ATOMS&VOID dla Babyn Yar Holocaust Memorial.

Obecnie Maria odpowiada za produkcję i rozwój nowych projektów fabularnych i dokumentalnych Siergieja Łoźnicy. W 2020 roku, wspólnie z reżyserem założyła firmę producencką FATA MORGANA, zajmującą się produkcją filmu „Babi Jar” Siergieja Łoźnicy. Maria Choustova jest członkinią Europejskiej Akademii Filmowej.