Spotkanie mistrzów: Siergiej Łoźnica vs. Bill Morrison po projekcji filmów


Niedziela, 15 maja | 15:00 | Kinoteka 7

po filmach WIEJSKI DETEKTYW: CYKL PIEŚNI, reż. Bill Morrison, ZATOPIONE FILMY, reż. Bill Morrison, POWRÓT NA GRUNT, reż. Bill Morrison

Spotkanie mistrzów: Siergiej Łoźnica vs. Bill Morrison

Mistrzowie pracy z archiwalnymi materiałami filmowymi wymienią się tajnikami pracy, podejściem do historii ukazywanej w ich filmach za pomocą przywoływanych obrazów z przeszłości, ich znaczeniem dla naszego rozumienia teraźniejszości.

Twórczość Billa Morrisona, której retrospektywa prezentowana jest na festiwalu, prawie w całości poświęcona jest pracy z filmami z odzysku, jej znakiem rozpoznawczym jest położenie nacisku na materialny aspekt historii kina związany z rejestracją obrazów na podatnej na zniszczenia taśmie filmowej.

Siergiej Łoźnica w swojej bogatej filmografii wielokrotnie powracał do metody pracy twórczej opartej na konstruowaniu obrazów z archiwalnych materiałów – m.in. w filmach „Zmiana” (2015), „Proces” (2918), „Pogrzeb Stalina” (2019) oraz w swojej najnowszej realizacji „Babi Jar. Konteksty”, który premierę ma na festiwalu.

Po rozmowie twórcy odpowiedzą na pytania warszawskiej publiczności.

Goście:

Siergiej Łoźnica – jeden z największych współczesnych dokumentalistów Europy Wschodniej. Otrzymał wiele prestiżowych nagród, a jego filmy pokazywanego były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach m.in. w Cannes, Wenecji i Toronto.

Bill Morrison – reżyser konsekwentnie tworzący filmy w oparciu o materiały archiwalne. Jego prace znajdują się w stałych kolekcjach the Walker Art Center i EYE Film Institute, MoMA. Jego twórczość była pokazywana na całym świcie – m.in. na FF Sundance i w Tate Modern.

Moderator:

Artur Liebhart – twórca i dyrektor Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za „wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej”. Laureat Paszportu „Polityki” w kategorii: Kultura zdalna.