Piątek, 13 maja | 18:00 | Kinoteka 1
Otwarcie retrospektywy Susan Sontag
Po pokazie filmu W SPRAWIE SUSAN SONTAG, reż. Nancy Kates
Nie tak dawne wznowienia najważniejszych pozycji eseistycznych Susan Sontag (1933–2004), jak chociażby „O fotografii”, „Przeciw interpretacji i innych esejów”, wydanie „Widoku cudzego cierpienia”, a także ukazanie się polskiego przekładu dzienników amerykańskiej intelektualistki, wspomnień o niej oraz biografii świadczą o ciągłym zainteresowaniu jej twórczością i bezkompromisowym sposobem życia.
O tym, dlaczego twórczość Susan Sontag pozostaje aktualna i jest nadal chętnie czytana, oraz o zainteresowaniach eseistki kinem oraz kulturą popularną opowie prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz podczas prelekcji, która otworzy przegląd bogatej i różnorodnej, a w Polsce niemal nieznanej twórczości filmowej amerykańskiej krytyczki, korespondującej z jej pisarstwem i dopełniającej poruszane w nim wątki.
Gościni:
prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz – filmoznawczyni, pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się problematyką tożsamości kulturowej we współczesnym kinie i w sztukach wizualnych. Prowadzi badania nad twórczością kobiet w kinie, fotografii i sztuce. Autorka m.in. książek „’Władczynie spojrzenia’. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek”, „Oblicza kina queer”, „W poszukiwaniu sposobu ekspresji. O filmach Jane Campion i Sally Potter”, „Derek Jarman. Portret indywidualisty”, oraz „Modernistki o kinie. Kobiety w polskiej krytyce i publicystyce filmowej 1918-1939”.