Fantazja o rozpadzie. Spotkanie z mistrzem Billem Morrisonem


Poniedziałek, 16 maja | 20:00 | Kinoteka 2

po filmach DECASIA, reż. Bill Morrison; ŚWIATŁO WZYWA, reż. Bill Morrison; KTO W WODZIE, reż. Bill Morrison

Fantazja o rozpadzie

Spotkanie z mistrzem Billem Morrisonem

W ramach tegorocznego festiwalu widzowie i widzki będą mogły i mogli zapoznać się z szeroką retrospektywną twórczości Billa Morrisona. Po bloku obejmującym najpewniej jego najbardziej docenione dzieło – „Decasię”, włączoną do Rejestru Filmowego Biblioteki Kongresu USA jako dziedzictwo kulturowe Stanów Zjednoczonych, reżyser opowie o początkach drogi artystycznej i budowanych przez niego analogiach między śmiertelnością taśmy filmowej, przemijaniu ludzkiego życia i kinie jako wehikule czasu, przechowującym wizerunki sportretowanych osób dla przyszłych pokoleń. Odpowie na pytania dotyczące roli archiwistyki i konserwacji taśmy filmowej w procesie ocalenia historii kina, oraz procesu budowania znaczeń w obrębie kreatywnych zabiegów montażowych, opierających się na wykorzystaniu materiałów wizualnych z przeszłości.

Gość:

Bill Morrison – reżyser konsekwentnie na przestrzeni kilkudziesięciu lat tworzący filmy w oparciu o materiały archiwalne. Jego prace znajdują się w stałych kolekcjach the Walker Art Center i EYE Film Institute. Museum of Modern Art. Jego twórczość była pokazywana i zyskała uznanie na całym świcie – m.in. na Festiwalu Filmowym Sundance i Tate Modern.

Prowadząca:

dr Gabriela Sitek – kuratorka retrospektywy filmów Billa Morrisona organizowanej w ramach 19MDAG, zajmuje się kinem found footage.