Przedstawiamy nowe sekcje w programie 19. Millennium Docs Against Gravity

19. edycja Millennium Docs Against Gravity będzie pełna nowości. Po raz pierwszy zostanie zorganizowany Konkurs Filmów Krótkometrażowych, którego partnerem jest TikTok, w programie pojawią się także nowe sekcje oraz zostaną zorganizowane dwie retrospektywy - Susan Sontag i Billa Morrisona. Festiwal rozpocznie się już 13 maja i jego część kinowa zawita do ośmiu polskich miast - oprócz Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Poznania, Katowic, Lublina i Bydgoszczy w tym roku po raz pierwszy także w Łodzi odbędzie się święto kina dokumentalnego. Część online festiwalu potrwa od 24 maja do 5 czerwca na mdag.pl.

O miłości i dorastaniu

„Zanim dorośniesz” i „Love Stories” to dwie nowe sekcje festiwalowe, pokazujące kluczowe momenty w rozwoju człowieka oraz relacji. W ramach pierwszej zostaną zaprezentowane między innymi opowieść o transpłciowym chłopaku z Niderlandów o imieniu „Jason”, ale także „Na misji” (The Mission, reż. Tania Anderson), ukazujące czwórkę młodych amerykańskich Mormonów, którzy udają się w podróż do ateistycznej Finlandii, żeby przekonywać do swojej religii czy „Przeskok” (Cusp, reż. Isabel Bethencourt, Parker Hill) – portret trzech dziewczyn dorastających w teksańskim mieście, w którym przemoc seksualna, alkohol, narkotyki i broń to codzienność.

Miłosne historie, które zostaną zaprezentowane w tym roku na festiwalu, będą dotyczyły nie tylko miłości do drugiego człowieka, ale także jego awatara oraz… wulkanów! „W mroku niepewności” (The Night of Knowing Nothing) Payala Kapadii to historia pary, która poznała się na protestach przeciwko prawicowemu rządowi w Indiach. Jednak K. nie potrafił sprzeciwić się, gdy rodzice zabronili mu spotykać się z L. Po ich miłości zostało tylko pudełko pełne listów. Akcja „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości” (We Met in Virtual Reality) Joe Huntinga w całości toczy się w wirtualnej rzeczywistości i dokumentuje emocje uczestników oraz zażyłość tworzonych w tym świecie związków. Dla odmiany Cecilie Debell i Maria Tórgarð w filmie „Skál” przenoszą nas na Wyspy Owcze. Przyglądamy się historii dorastania i pierwszej miłości w tradycyjnej, chrześcijańskiej społeczności. Przez półtora roku filmowcy towarzyszyli 21-letniej Danii, która zakochała się w hip-hopowym artyście i poecie Trygvi, co wywróciło jej światopogląd do góry nogami. Obiektem prawdziwej miłości Katii i Maurice’a Krafftów przez 25 lat były za to… wulkany. „Wulkan miłości” (Fire of Love) Sary Dosy to zapis ich życia, którego sensem stało się podróżowanie do wszystkich wulkanów, dzięki czemu stali się najsłynniejszymi wulkanologami na świecie. Zginęli podczas erupcji w Japonii w 1991 roku.

 

Słuchajmy naukowców!

„Słuchajmy naukowców” to jedno z najważniejszych aktywistycznych haseł XXI wieku. Gdzie jednak szukać przystępnych źródeł? Na to pytanie odpowiada nowa tegoroczna sekcja „Nauka nas uratuje”. Prezentowane w niej filmy są pigułką rzetelnej wiedzy o gospodarce obiegu zamkniętego, mięsie hodowanym laboratoryjnie, szczepionkach czy topnieniu lodowców. Dają nadzieję i podsuwają bardzo konkretne pomysły zmiany rzeczywistości. Tegoroczne hasło festiwalu, Rethink Everything, zostało zaczerpnięte z filmu „Wymyślić świat na nowo” (Going Circular). Niger Walk i Richard Dale pokazują w nim innowacyjny, zamknięty obieg gospodarczy, który eliminuje odpady i oszczędza zasoby planety – to wizja przyszłości kreślona przez cztery wybitne umysły, m.in. legendarnego prof. Lovelocka. Z kolei „Strategia dla Ziemi” (Solutions) Pernille Rose Grønkjær to zapis spotkania grupy czołowych naukowców i przedsiębiorców z całego świata, którzy izolują się na 10 dni, żeby wspólnie opracować realne rozwiązania najbardziej palących problemów codzienności. Jednym z takich problemów jest z pewnością hodowla zwierząt, której poświęcone są dwa tytuły w tegorocznym programie. W filmie „Mięso przyszłości” (Meat the Future) Liz Marshall poznajemy byłego kardiologa z Indii, który zakłada w Dolinie Krzemowej start-up eksperymentujący z produkcją mięsa z komórek w laboratorium. Narratorką filmu jest sama Jane Goodall, zaś korproducentem i autorem muzyki Moby. 

 

Oblicza Dalekiego Wschodu

Chiny, Mjanma, Wietnam, Bangladesz – w tych krajach reżyserzy i reżyserki stworzyli filmy pokazywane w nowej sekcji, która skupia się na prezentacji niezwykle ważnych, ale często niedocierających szeroko do polskiej opinii publicznej, wydarzeń na Dalekim Wschodzie. Z filmów sekcji „Oblicza Dalekiego Wschodu” wyłania się obraz miejsca na naszej planecie, które nieustannie podlega dynamicznym zmianom społecznym, kulturowym oraz politycznym. „Położne” (Midviwes, reż. Snow Hnin Ei Hliang) oraz „Pamiętniki z Mjanmy” (Myanmar Diaries, reż. The Myanmar Film Collective) pozwalają lepiej poznać sytuację w Mjanmie. W pierwszym, nagrodzonym w Sundance, poznajemy historię prowizorycznej kliniki medycznej prowadzonej przez dwie odważne kobiety: buddystkę Hla i muzułmankę Nyo Nyo pochodzącą z mniejszości Rohingjów. Z drugiego dowiadujemy się więcej o zmianach w kraju po puczu wojskowym. Dziesięcioro młodych filmowców anonimowo relacjonuje walkę z reżimem. Do Tybetu przenosi nas „Las szkarłatnych szat” (Dark Red Forest) Jina Huaqinga, pokazując, jak raz w roku 10 tysięcy buddyjskich mniszek zbiera się na płaskowyżu tybetańskim. Odziane w czerwone szaty zamieniają się w żywy las na wysokości 4000 m n.p.m.

 

Susan Sontag i Bill Morrison 

W ramach 19. Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy w Polsce tak szeroko przedstawione zostaną dzieła filmowe autorstwa Susan Sontag. Choć bogata i różnorodna, twórczość filmowa Susan Sontag korespondująca z jej pisarstwem, pozostaje nadal mało znana. W programie retrospektywy znalazły się zarówno filmy dokumentalne, jak i produkcje fabularne autorstwa amerykańskiej eseistki i ikony popkultury. Publiczność festiwalu zapoznać się też będzie mogła z artystycznym dorobkiem mistrza pracy z archiwami Billa Morrisona. Jego „Decasia”, zdaniem nagrodzonego Oscarem® Errola Morrisa, jest najprawdopodobniej „najwspanialszym filmem, który kiedykolwiek powstał”. Przegląd czołowego twórcy kina eksperymentalnego będzie zawierał w sumie 18 tytułów.

 

TikTok - inspiracja dla kreatywności


Dodatkowo po raz pierwszy na tegorocznym festiwalu odbędzie się Konkurs Filmów Krótkometrażowych. To wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Partnerem tej selekcji i konkursu a jednocześnie fundatorem nagrody dla zwycięskiego projektu został TikTok. Ta, bijąca rekordy popularności, platforma rozrywkowa doskonale udowadnia na co dzień, że krótka forma nie tylko nie stanowi blokady dla kreatywności, ale wręcz pomaga ją wyzwolić i stworzyć fantastyczne, jakościowe treści.

TikTok wspólnie z Festiwalem zrealizuje też serię rozmów na żywo z początkującymi twórcami filmowymi, którzy podzielą się swoimi pierwszymi doświadczeniami i wiedzą ze świata sztuk audiowizualnych. To niepowtarzalna okazja do zaczerpnięcia wiedzy i inspiracji dla wszystkich adeptów sztuki filmowych, a dla jej pasjonatów możliwość zajrzenia za kulisy. Wydarzenia będą transmitowane na profilu festiwalu (tiktok.com/@millenniumdocsag). 

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-22 maja w ośmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).