Jurorzy i jurorki 18. MDAG!

Agnieszka Holland, Christian Frei, Zuza Krajewska, Bartek Chaciński - to wyłącznie wybrane nazwiska wybitnych postaci ze świata kultury i filmu, które będą przyznawały nagrody w konkursach organizowanych w ramach 18. edycji Millennium Docs Against Gravity.  Poniżej przedstawiamy pełne składy jurorskie warszawskiej edycji Festiwalu!

Jury Konkursu Głównego o Nagrodę Banku Millennium 

Tomasz Wolski - reżyser, operator i montażysta kilkunastu filmów dokumentalnych („1970”, „Zwyczajny kraj”, „Lekarze”, „Pałac”, „Szczęściarze”) nagradzanych m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Visions du Réel , Nowych Horyzontach, Millennium Docs Against Gravity, Los Angeles Film Festival, Camerimage, Los Angeles Film Festival, Palm Spring Film Festival oraz wielu innych. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych oraz Polskiej Akademii Filmowej. 

Agnieszka Holland - wybitna reżyserka i scenarzystka filmowa. Ukończyła praską uczelnię filmową FAMU w 1971 roku. Swoją karierę filmową rozpoczęła współpracą z Krzysztofem Zanussim oraz ze swoim mentorem Andrzejem Wajdą. Zadebiutowała filmem telewizyjnym „Wieczór u Abdona” (1975). Jej pierwszy film kinowy to „Aktorzy prowincjonalni”(1978). Zrealizowała wiele filmów w koprodukcjach międzynarodowych: wśród nich „Europa, Europa”(1990), wyróżniony nominacją do Oscara® za Najlepszy Scenariusz. Nominacje do Oscara® otrzymała również w 1985 i 2012 - obie w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego - za „Gorzkie żniwa” oraz „W ciemności”. 

Christian Frei - szwajcarski reżyser i producent, uznawany za jednego z najbardziej innowacyjnych i fascynujących współczesnych reżyserów dokumentalnych. Pierwszy film dokumentalny zrealizował w 1981 roku, a od 1984 roku pracuje jako niezależny filmowiec i producent. Na stałe współpracuje ze szwajcarską telewizją państwową SF DRS. W 2001 roku powstał „Fotograf wojenny”. Obraz był nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, film wygrał również dwanaście międzynarodowych festiwali filmowych.

Jury Konkursu Polskiego 

Pamela Biénzobas - programerka Festiwalu Filmowego w Locarno, chilijsko-francuska konsultantka filmowa, krytyczka i dziennikarka. Ukończyła University of Chile's Journalism School oraz Uniwersytet Paris X. Posiada długie doświadczenie w pracy z funduszami filmowymi oraz w przygotowaniu wydarzeń branżowych.

Michał Walkiewicz - krytyk filmowy, redaktor naczelny portalu Filmweb.pl. Absolwent filmoznawstwa UAM w Poznaniu, dwukrotny laureat nagrody PISF (2015, 2017) oraz zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2008). Współautor książek o kinie (m.in. o twórczości Skolimowskiego, Cronenberga i Lyncha) oraz grach wideo i kulturze cyfrowej. Dziś współpracuje z portalem Dwutygodnik.com, prowadzi autorską audycję „Walkie-Talkie” na antenie Newonce.radio oraz podcast "Krwawa gadka" w serwisie Filmweb.

Joana Sousa - tworzy filmy i pracuje jako kuratorka. Mieszka w Lizbonie, gdzie studiowała komunikację. W latach 2010-2012 była producentką międzynarodowego festiwalu filmowego Queer Lisboa. Od 2015 r. współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Doclisboa jako programerka i koordynatorka. Pod koniec 2019 r. została członkinią kierownictwa festiwalu.

Jury Konkursu Green Warsaw

Leszek Drogosz - Dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie Miasta Warszawy. Zajmuje się realizacją zadań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa zaopatrzenia mieszkańców Warszawy w energię elektryczną, ciepło, gaz, wodę oraz odbiór ścieków, jak również zagadnieniami dotyczącymi ochrony klimatu. Jeden z pomysłodawców oraz Zastępca Przewodniczącego Zespołu ds. Ochrony Klimatu działającego przy Urzędzie m.st. Warszawy.

Karolina Kukielska - od niemal 20 lat związana z branżą medialną i public relations, w WWF Polska zajmuje się komunikacją prowadzonych przez fundację projektów przyrodniczych, a także odpowiada za prowadzone kampanie społeczne i edukacyjne. Od 7 lat odpowiedzialna za to, aby w całej Polsce zgasły światła podczas największej ekologicznej akcji społecznej na świecie Godziny dla Ziemi WWF.

Paulina Górska - eko aktywistka i jedna z najbardziej wpływowych eko influencerek w Polsce. Prężnie edukuje na Instagramie w profilu @eko.paulinagorska i innych profilach społecznościowych. Autorka bloga o tematyce ekologicznej www.paulinagorska.com. Wcześniej CEO jednej ze spółek grupy Wirtualna Polska. Eko ekspertka i pasjonatka CSR od kilkunastu lat zawodowo związana z mediami elektronicznymi.

Jury Konkursu Nos Chopina

Hanna Wróblewska - historyczka sztuki, kuratorka. Od 2010 roku dyrektorka Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki i komisarz Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji. Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenie Krytyków Sztuki AICA, wiceprzewodnicząca prezydium Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM Polska.

Anna Dziewit-Meller - urodzona na Śląsku w 1981 pisarka, dziennikarka felietonistka „Polityki", autorka powieści  m.in „Od jednego Lucypera”, a także bestsellerowych książek dla dzieci z cyklu „Damy dziewuchy dziewczyny”, redaktorka naczelna Grupy Wydawniczej Foksal.

Bartek Chaciński - szef działu kultury tygodnika „Polityka”, dziennikarz muzyczny, współpracownik radiowej Dwójki, autor bloga Polifonia.

Jury Konkursu na Najlepsze Zdjęcia

Weronika Bilska - operatorka filmowa, absolwentka WRiTv UŚ w Katowicach, członkini PSC. Autorka zdjęć kilkunastu filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Jest laureatką “Złotej Kijanki” z 2009 roku na Festiwalu Camerimage, Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego z 2014 roku i 2018 roku. Pierwszy pełnometrażowy film „Jak całkowicie zniknąć” nakręciła w 2014 roku z Przemysławem Wojcieszkiem.

Maciej Cuske - od liceum tworzy niezależne filmy na taśmie 8 i 16 mm. W 2004 roku ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Od tej pory realizuje głównie filmy dokumentalne. Od 2009 roku jest ekspertem w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, prowadzi warsztaty filmowe dla dorosłych i młodzieży w całej Polsce. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Dokumentalistów. Za swoje filmy otrzymał liczne nagrody w kraju i za granicą.

Zuza Krajewska - jedna z najbardziej znanych polskich fotografek, autorka zdjęć do bestsellerowego edukacyjnego projektu Anji Rubik „SexedPL” oraz autorką książki „Będzie dobrze” (It should be OK), wydanej w ramach Kolekcji Wrzesińskiej  (edycja 2018), którą zadedykowała „tym, którzy są zmęczeni podziałem Polski na dwa  kontrastujące kolory”. Selekcja prac serii Imago, zrealizowanej w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu, została  zaprezentowana podczas najważniejszych wydarzeń w świecie fotografii. 

Jury Konkursu Amnesty International Polska 

Jakub Majmurek - filmoznawca, eseista, publicysta. Aktywny jako krytyk filmowy, pisuje także o literaturze i sztukach wizualnych. Absolwent krakowskiego filmoznawstwa, Instytutu Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ, studiował też w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie. Publikuje m. in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Oko.press, „Aspen Review”.

Jacek Petrycki - operator, reżyser filmów dokumentalnych. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), od roku 2019 jego wiceprzewodniczący. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Draginja Nadażdin - absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Leadership Academy for Poland. Od 2007 roku jest Dyrektorką Amnesty International Polska. W latach 2013-2016 członkini Rady Programowej Narodowej Galerii Zachęta. W 2014 roku odznaczona przez Prezydenta Polski Złotym Krzyżem Zasługi. Walka o prawa człowieka jest jej misją i stylem życia.