Konkurs Filmów Krótkometrażowych blok III


Paczka filmów
miejsce
data
czas
Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Lalka
2022-05-21
14:15

Prozopagnozja

Konkurs Filmów Krótkometrażowych, blok III

Prozopagnozja to choroba polegająca na nieumiejętności rozpoznawania twarzy ludzi, których się już zna.

Steven Fraser, autor przepełnionej ironicznym poczuciem humoru animacji, opowiada jak wygląda jego życie z tą rzadką przypadłością, która ma ogromny wpływ na komunikację z innymi. Reżyser prezentuje nam notatniki, w których rysuje twarze ludzi, fotografie i zapiski, dzieląc się przy okazji bardzo osobistą, zawierającą nawet pikantne szczegóły, historią swojego życia. Dzięki niezwykłej kreatywności i talentowi, brawurowo przekuwa życiowe doświadczenia w ekspresyjną formę artystyczną. Nieumiejętność rozpoznania kogoś znajomego na ulicy, jak się okazuje, czasem może być bardzo przydatna…

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

Bez miejsca

Konkurs Filmów Krótkometrażowych, blok III

Członkowie kosowskiego klubu „Liga Priznen” krążą ze swoimi stołami ping-pongowymi między magazynami i salami bankietowymi, użyczanymi im na treningi przez przypadkowych ludzi. Niektórzy z nich biorą udział w międzynarodowych zawodach i wygrywają złote medale na europejskich turniejach. Mimo tych sukcesów, Federacja Tenisa Stołowego jest całkowicie ignorowana przez władze. Film jest hołdem dla wszystkich młodych sportowców, którzy zachowują entuzjazm i wytrwale mierzą się z brakiem funduszy i infrastruktury, reprezentując swój kraj, od którego nie otrzymują żadnego wsparcia. Ich sytuacja pozwala nam głębiej przyjrzeć się problemom nękającym społeczeństwo Kosowa – migracjom, osamotnieniu, poczuciu bezradności i braku nadziei.

Film przybiera formę doku-fikcji, w której sytuacje z przeszłości odgrywane przez prawdziwych bohaterów, łączą się z współczesnymi materiałami z treningów. To jedyny krótkometrażowy film dokumentalny w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes w 2021 roku. 

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

Pozdrowienia z Mjanmy

Konkurs Filmów Krótkometrażowych, blok III

Wygodne leżaki i kucharze przygotowujący śniadanie gościom nad brzegiem basenów. Luksusowy hotel w Mjanmie to raj dla białych turystów z Zachodu.

Tymczasem zaledwie 10 km dalej trwa dramat mordowanej grupy etnicznej Rohingja. Z perspektywy luksusowego kurortu płonące wioski są tylko ponurym obrazkiem w hotelowym telewizorze stojącym w pustym pokoju. Pięć minut wystarczyło Andreasowi Riiserowi oraz Sunnivie Sundby, żeby w niesamowicie mocny sposób obnażyć hipokryzję naszego konsumpcyjnego podejścia do podróżowania. Czy drinki z palemką i ludobójstwo to faktycznie idealne połączenie?

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

YUNGAY 7020

Konkurs Filmów Krótkometrażowych, blok III

„Yungay 7020” to opowieść o tym, jak tragedia może stać się biznesem.

W 2020 roku minęło równo pół wieku od momentu, kiedy na kolonialne miasto Yungay w Peru zeszła lawina, zmiatając je z powierzchni ziemi. Tragedia odbiła się tak dużym echem, że teraz w te okolice ściągają turyści, aby zobaczyć pozostałości zabudowań, a mieszkańcy odbudowanego zaledwie kilometr dalej miasteczka są ich przewodnikami. Jednak obawa przed niebezpieczeństwem płynącym z niegdyś świętej góry Huascarán jest w miejscowych nadal silna.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

ojciec.syn

Konkurs Filmów Krótkometrażowych, blok III

Po opuszczeniu więzienia Mariusz i jego syn podejmują próbę zaadaptowania się do rzeczywistości, przeplatając trudy codziennego życia z przyzwyczajeniami z więzienia. Wbrew powszechnej opinii ich relacja wypełniona jest miłością i autorefleksją.

Wrażliwość bohaterów kontrastuje z bezduszną rzeczywistością, która zostawia bliznę na byłych więźniach, wykluczając ich ze zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS
films in set
 • Prosopagnosia
  reż. Steven Fraser, /UK/2021/10 min.
 • Displaced
  reż. Samir Karahoda, /Kosovo/2021/15 min.
 • Greetings from Myanmar
  reż. Andreas Riiser, Sunniva Sundby, /Myanmar, Norway/2020/5 min.
 • YUNGAY 7020
  reż. Elena Molina, Raquel Calvo, /Spain, Peru/2021/19 min.
 • father.son
  reż. Jakub Gomółka, /Poland/2022/18 min.