środa, 18 maja | 19:00 | DCF, sala Lwów
Birma w ogniu. Wykład po pokazie filmu PAMIĘTNIKI Z MJANMY, reż. The Myanmar Film Collective
W 2021 roku armia birmańska dokonała czwartego w historii Mjanmy (Birmy) zamachu stanu, kończąc trwającą dekadę transformację. Krwawo stłumiono pokojowe protesty i przywrócono wszechwładzę wojska. Pucz okazał się bardzo kosztowny politycznie.
Spacyfikowane społeczeństwo wybrało trzy drogi: wewnętrznej bądź zewnętrznej emigracji lub chwycenia za broń. Utworzono paramilitarne bojówki zbrojnie walczące z armią birmańską, których ponad setka dołączyła do partyzantek etnicznych operujących od siedmiu dekad na pograniczach kraju. Nieustanne walki powodują pełzającą anarchię kraju. Pucz miał katastrofalny wpływ na gospodarkę: PKB zmniejszyło się o 18%, birmański kyat stracił połowę wartości, ponad milion osób w 2021 r. utraciło pracę, a prawie połowa ludności już znajduje się poniżej progu ubóstwa. Do tego dochodzi upadek służby zdrowia, zamachy terrorystyczne, fatalizm społeczny i drenaż mózgów. Tak niestety wygląda sytuacja w Mjanmie: obrazuje ją film, a po projekcji przybliży nam ją dodatkowo zaproszony ekspert w formie wykładu.
Gość:
Michał Lubina – naukowiec, publicysta i podróżnik. Doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor sześciu książek o Birmie, w tym „A Political Biography of Aung San Suu Kyi” oraz „The Moral Democracy” przetłumaczonej na birmański. Stały komentator spraw azjatyckich w radiu, telewizji i internecie. Odwiedził 75 krajów świata, w tym 16-krotnie Birmę.