Oto, co nas czeka w tym tygodniu podczas trzeciej części 17. Millennium Docs Against Gravity!

„Podłącz się. Kino dokumentalne on-line” to projekt, który jest zwieńczeniem tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Do końca października widzowie będą mogli zobaczyć w wolnym dostępie kilkanaście wyjątkowych filmów dokumentalnych o wysokiej jakości edukacyjnej. W tym czasie odbywają się także warsztaty z krytyki filmowej oraz spotkania z ekspertami, które pomogą lepiej zrozumieć prezentowane w filmach zagadnienia. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Filmowe propozycje na ten tydzień (wszystkie filmy dostępne na MDAG.PL):

„(…) ale piękne”, reż. Erwin Wagenhofer - wtorek 13.10, od 20:00 (do wyczerpania darmowych e-biletów)

Chęć zmiany swojego życia dała bohaterom filmu Erwina Wagenhofera („Nakarmimy świat”, „Zaróbmy jeszcze więcej”, „Alfabet”) siłę w dążeniu do szczęścia. Poznajemy wyjątkowe osoby, które działają na rzecz ekologii i swojego otoczenia.

Zobacz online (od 13.10, 20:00): https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/%2528...%2529-ale-piekne

„Cała przyjemność po stronie kobiet”, reż. Barbara Miller - środa 14.10, od 20:00 (do wyczerpania darmowych e-biletów)

Na całym świecie miliony kobiet są wciąż traktowane gorzej, bo to mężczyźni decydują w ich imieniu. Reżyserka oddaje wyjątkowym, odważnym bohaterkom, które mają dość i rzucają wyzwanie takiemu układowi sił w społeczeństwie.

Zobacz online (od 14.10, 20:00): https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Cala-przyjemnosc-po-stronie

„Westwood: punkówa, ikona, aktywistka”, reż. Lorna Tucker - piątek 16.10, od 20:00 (do wyczerpania darmowych e-biletów)

Angielska projektantka mody i biznesmenka Dame Vivienne Westwood od 40 lat na nowo definiuje brytyjską modę i jest odpowiedzialna za stworzenie wielu głośnych i wyrafinowanych stylizacji naszych czasów.

Zobacz online (od 16.10, 20:00): https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Westwood%253A-punkowa%252C-ikona%252C

Blok filmowy OKI DOKI: „Joanna dla klimatu”, reż. Mirjam Marks oraz „Zimowy biwak”, reż. Petteri Saario - sobota, 17.10, od 12:00 (do wyczerpania darmowych e-biletów)

Jak poczuć związek z naturą? Czemu dzieci na całym świecie strajkują wraz z Gretą Thunberg? O tym opowiadają filmy „Jovanna dla klimatu” i „Zimowy biwak”.

Zobacz online (od 17.10, 20:00): https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Jovanna-dla-klimatu-%252B-Zimowy

Kraina miodu”, reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotewska  (z audiodeskrypcją) - poniedziałek 19.10, od 20:00 (do wyczerpania darmowych e-biletów)

Kolejny tydzień rozpocznie jeden z najważniejszych filmów w historii kina dokumentalnego oraz wielki zwycięzca festiwalu Millennium Docs Against Gravity z zeszłego roku. Będzie to także kolejny wyjątkowy pokaz z audiodeskrypcją, która pozwala osobom niewidomym cieszyć się seansem kinowym. Proponujemy wyłącznie tę wersję, żeby każdy mógł przeżyć taki niezwykły seans.

50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód z poszanowaniem natury.

Zobacz online (od 19.10, 20:00): https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Kraina-miodu-%2528z

Spotkania i wydarzenia

Przez cały tydzień będą odbywały się także spotkania z ekspertami oraz wykłady, przybliżające tematykę prezentowanych filmów. Premierowe pokazy wszystkich materiałów będą odbywały się na profilu festiwalu Millennium Docs Against Gravity na Facebooku oraz na kanale YouTube festiwalu i na stronie mdag.pl w następujących terminach o godzinie 18:00:

- wtorek, 13.10 – przed filmem "...ale pięknie": Ekotransformacja. Czy da się zmieniać świat wokół nas? Warsztat z Łukaszem Nowackim, entuzjastą i praktykiem projektowania regeneratywnego z ponad 20-letnim doświadczeniem, nauczycielem permakultury, futurystą, eko-designerem i twórcą ogrodów funkcjonujących zgodnie z naturą, a także założycielem fundacji Transformacja.

- środa, 14.10 – wykład Kai Klimek, doświadczonej i cenionej edukatorki, tłumaczki, krytyczki filmowej i popkulturowej

- czwartek, 15.10 – przed filmem „Cunningham. Choreograf współczesności”: Spotkanie i ćwiczenia na temat tańca współczesnego z Natalia Oniśk, edukatorką, tancerką, performerką i aktywistką taneczną.

- piątek, 16.10 – wykład Kai Klimek, doświadczonej i cenionej edukatorki, tłumaczki, krytyczki filmowej i popkulturowej

- sobota, 17.10 – po bloku "Planeta moim domem" (9+): Opiekuję się przyrodą. Lekcja Ekologii z Dianą Gaik i Pauliną Jeziorek z działu edukacji i wydarzeń towarzyszących festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.