Millennium Docs Against Gravity na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według MovieMaker Magazine!

Prócz MDAG na liście znalazły się jedynie trzy inne festiwale z Europy: DokuFest w Kosowie, Glasgow Short Film Festival oraz festiwal Skábmagovat w fińskim Inari. Pozostałe 21 festiwali odbywa się w USA lub Kanadzie.

Głównym kryterium, jakim kierowało się ośmiu panelistów zwołanych przez redakcję MovieMaker Magazine, była odprężona atmosfera iwrażenie bezwysiłkowości”, jakie odnieśli w przypadku festiwali, które były znakomicie przygotowane i dostarczały widzom nowatorskich przeżyć kinowych na najwyższym poziomie.

W kapitule zasiadły prominentne postaci z amerykańskiej branży filmowej: reżyserzy, operatorzy, programerzy, dystrybutorzy, recenzenci, pisarze, artyści i kuratorzy. Według jurorów, każdy z 25 wybranych festiwali to wyjątkowa, pełna wdzięku i znakomitych filmów uczta dla fanów kina, podczas której nie czuć ogromu ciężkiej pracy ekipy, która przygotowuje imprezę. MovieMaker Magazine porównuje takie właśnie „bycie cool do sposobu bycia agenta 007, i zdradza fun fact, że sam Sean Connery musiał przejść kurs w byciu „stylowym, bystrym i – ponad wszystko – cool”, aby otrzymać rolę Jamesa Bonda. Jak widać, bycie cool może się okazać trudniejsze niż nam się wydaje…

MovieMaker Magazine podkreśla skalę festiwalu MDAG (sześć miast, w których odbywa się lokalna edycja festiwalu, oraz 19 innych miast, gdzie można obejrzeć filmy w ramach „Weekendu z MDAG”) i fakt, że jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Redakcja zaznacza też, że to na MDAG wręczono pierwszą w Polsce nagrodę dla pełnometrażowego filmu dokumentalnego (Nagroda Banku Millennium, przyznawana od 2008 roku). Bogaty program zawierający w tym roku 160 filmów, które obejrzało łącznie 93 000 widzów, także zrobił wrażenie na jurorach. Tym większe, że ci, którzy mieli okazję w festiwalu uczestniczyć, prócz oglądania filmów (i zdobywania nagród) świetnie się na nim bawili, i byli zachwyceni bezpretensjonalną atmosferą festiwalu. I to jest właśnie to, co wyróżnia MDAG pośród innych festiwali – przy całym bogactwie programu i znakomitości zaproszonych twórców, MDAG jest festiwalem, gdzie każdy widz może poczuć się swobodnie, aby w pełni czerpać z oferowanych „atrakcji”.

MovieMaker Magazine to w USA czołowe źródło informacji o branży filmowej oraz najpoczytniejszy magazyn o niezależnym kinie na świecie. Został założony w Seattle w 1993 roku przez Timothy’ego Rhysa, który pozostaje jego wydawcą i redaktorem naczelnym.  Akutalna siedziba mieści się w Playa Vista w Kalifornii. W wersji drukowanej ukazuje się jako kwartalnik. Strona internetowa MovieMaker.com jest jednym z najpopularniejszych serwisów filmowych w światowej sieci. Trwają przygotowania do launchu MovieMaker TV.

Pełna lista 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie dostępna jest tu:
 

https://www.moviemaker.com/archives/news/the-25-coolest-film-festivals-in-the-world-2019/