Już dzisiaj uroczysta Gala Otwarcia 18. Millennium Docs Against Gravity!

Już dzisiaj o godzinie 20 w warszawskim Multikinie odbędzie się uroczysta gala otwarcia 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity! Festiwal osiąga pełnoletniość, z kolei wrocławska edycja świętuje w tym roku swoje 10-lecie. Już jutro, 3 września, we wszystkich siedmiu miastach festiwalowych rozpoczną się projekcje filmów. Festiwal w części kinowej potrwa do 12 września. 13 września zostanie ogłoszony program części online, która startuje 16 września na mdag.pl i zakończy się 3 października. Oznacza to, że przed nami równy miesiąc dokumentalnych emocji!

Filmem otwarcia tegorocznego festiwalu jest „Jestem Gretą” (I Am Greta) Nathana Grossmana. To wnikliwy i intymny portret najsłynniejszej aktywistki na świecie, pokazujący jej codzienności oraz życie z Zespołem Aspergera. Reżyser towarzyszył Grecie od momentu, kiedy pod szwedzkim parlamentem rozpoczęła strajk szkolny, aż po wizytę na szczycie klimatycznym w Katowicach oraz w Nowym Jorku.

Podczas gali zostanie wręczona Nagroda Miesięcznika „Focus” dla Największej Osobowości Festiwalu. Otrzyma ją Greta Thunberg za to, jak szybko stała się głosem całego pokolenia, a szkolny strajk klimatyczny stał się ogromnym ruchem na całym świecie. Nagrodę wręczy redaktor naczelny „Focusa” - Łukasz Załuski.