„Film balkonowy” Pawła Łozińskiego w kinach od 8 kwietnia!

„Film balkonowy” Pawła Łozińskiego był jednym z najchętniej oglądanych i najczęściej komentowanych tytułów zeszłorocznej, 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, podczas której został uhonorowany między innymi dwoma Nagrodami Publiczności – w Warszawie i Katowicach. Tę mozaikę ludzkich historii, które uznany dokumentalista zebrał, rozmawiając z przechodniami ze swojego balkonu, zobaczyć będzie można w kinach już od 8 kwietnia oraz w HBO Max od 17 kwietnia!

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński w swoim filmowym eksperymencie przygląda się ludziom ze swojego balkonu, zaczepia ich pytaniami, rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem. Jest ich ciekawy, a oni odwdzięczają się mu najintymniejszymi historiami. Jego bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Z kalejdoskopu barwnych postaci jeden z najważniejszych polskich dokumentalistów stworzył film, który jest jak strumień życia, zaskakuje i wciąga, jest na przemian wesoły i refleksyjny.

To też film o warsztacie dokumentalisty, który jest ciekawy swoich bohaterów, o więzi, która rodzi się między reżyserem a powracającymi pod jego kamerę przechodniami. Paweł Łoziński spędził na swoim balkonie 165 dni zdjęciowych w ciągu ponad 2,5 roku. Spotkał ponad 2000 rozmówców. Z tych spotkań pod jego „świeckim konfesjonałem” powstał film o nas samych, ludziach, Polakach, przechodniach na drodze przez życie. To film, w którym każdy z nas będzie mógł przejrzeć się jak w lustrze.

„Postanowiłem zatrzymać się i poczekać, aż świat sam do mnie przyjdzie. Stałem na balkonie z kamerą przez dwa lata i łapałem każdego kto pod nią przechodził. Z tych spotkań wyszedł film opowiadający o ludziach, to, co sami chcieli o sobie powiedzieć. I o reżyserze, który był ich ciekawy. Byłem zdziwiony, jak mało znam się na ludziach. Prawie nikt nie jest tym na kogo wygląda. Ludzie niosą w sobie zagadki i tajemnice. Nie dają się łatwo zaszufladkować. Życie jest nie do wymyślenia” mówi Paweł Łoziński.

„Film balkonowy idzie dalej. Jest historią zbiorową, międzyludzką, dotyczącą konkretnych ludzi, a zarazem całego społeczeństwa. Łoziński staje się tu postacią niemal równorzędną. To również przechodnie pytają go o sens życia, skupiają się wokół niego i jego kamery. Jednak dzieli go od innych sam fakt balkonowego wyniesienia, co komuś kojarzy się z konfesjonałem” – pisze o filmie Tadeusz Sobolewski w „Gazecie Wyborczej”.

„Film balkonowy” zdobył wyróżnienia w Konkursie Głównym oraz Konkursie Polskim, a także dwie Nagrody Publiczności (w Warszawie i Katowicach) podczas 18. Millennium Docs Against Gravity w ub. r. Produkcja została również doceniona na zagranicznych festiwalach filmowych, zdobywając między innymi nagrody Grand Prix w Locarno i Biarritz oraz nagrodę MDR Award na festiwalu DOK Leipzig. Otrzymała także trzy nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY w kategoriach: Najlepszy film dokumentalny, Najlepsza reżyseria i Najlepszy montaż.

Paweł Łoziński jest autorem ponad 20 filmów dokumentalnych wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach. Tworzy pełne emocji autorskie projekty opowiadające o ludziach w sposób niezwykle intymny. Międzynarodowe uznanie zdobył swoim dokumentalnym debiutem „Miejsce urodzenia” (1992). Kolejne filmy – „Siostry”, „Taka historia”, „Chemia”, „Ojciec i Syn”, „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”, „Film balkonowy” – uznawane za nowatorskie, otwierają nowe pola tematów i nieznane przestrzenie w filmie dokumentalnym.

„Film balkonowy” trafi na ekrany kin już 8 kwietnia! Dystrybutorem filmu jest Against Gravity. Od 17 kwietnia film oglądać będzie można w HBO Max. Producentką filmu z ramienia HBO Max jest Izabela Łopuch, a producentką wykonawczą HBO Max Hanka Kastelicowa. Za produkcję obrazu odpowiadają HBO Max, Łoziński Production oraz Mazowiecki Instytut Kultury. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.