Kwitnąca idea. Warsztaty rękodzieła po filmie WYMYŚLIĆ ŚWIAT NA NOWO


niedziela, 15 maja | 12:00 | na trawie obok Gdyńskiego Centrum Filmowego

Kwitnąca idea. Warsztaty rękodzieła po filmie WYMYŚLIĆ ŚWIAT NA NOWO reż. Niger Walk, Richard Dale: 10:00 | sala Warszawa

W języku polskim

Partner: Szwalnia Projektowa

Wstęp wolny

Zamieńmy Plac Grunwaldzki w kwitnący Hyde Park! Ze skrawków tkanin powstaną kwiaty – symbole idei, narodów i uczuć. Happening poprowadzi Szwalnia Projektowa z Gdyni: Anna Wilczyńska i Magdalena Tuchołka, które 10 lat temu zaprzestały projektowania i szycia ubrań, uznając je za nieuzasadnione. Już wtedy tonęliśmy w morzu fast fashion, a moda jako taka przestała istnieć, zmieniając się w nadprodukcję bardzo drogich, drogich, tanich i bardzo tanich ubrań. Przez te 10 lat niewiele się zmieniło, ale na tyle dużo, by odzyskać wiarę w możliwość zmiany. Dziś Szwalnia Projektowa działa zgodnie z ideą, że nie ma odpadów – są niewykorzystane zasoby. Używa tkanin będących nadwyżką produkcyjną. Realizując projekt z materiału powierzonego, zachowuje resztki, aż znajdą przeznaczenie, uznając je za pełnowartościowy surowiec. Sięga po produkty z wtórnego obiegu, przetwarzając stare ubrania w nowe obiekty.

Podczas Festiwalu tekstylne ścinki posłużą do wyrobu kwiatów, które „wyrosną” na Placu Grunwaldzkim. Będą one zarazem formą swobodnej wypowiedzi. Uczestnicy zyskają poczucie wspólnoty, interakcji i zabawy, wytwarzając coś własnymi rękami.