Klimat a ludność rdzenna. Spotkanie z Patrykiem Strzałkowskim po filmie TERYTORIUM


poniedziałek, 16 maja | 17:30 | sala Warszawa

Klimat a ludność rdzenna. Spotkanie z reporterem od spraw klimatu i migracji Patrykiem Strzałkowskim po filmie TERYTORIUM reż. Alex Pritz

W języku polskim

Partner: Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – fundator nagrody ETNOMATOGRAF dla najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej

„Terytorium” to pasjonujący, dwukrotnie nagrodzony na Festiwalu Filmowym Sundance, dokumentalny thriller, który przenosi nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszy plemieniu Uru-eu-wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie. W latach 80. XX wieku żyło ich tysiące, dziś pozostało niespełna 200 osób. Ludność rdzenna, świadoma silnej zależności od środowiska, toczy nierówną walkę o swoje tereny. To aktywiści i aktywistki świadomi konsekwencji eksploatowania zasobów. I wpływie budownictwa, górnictwa czy wielkoobszarowego rolnictwa na klimat. Wielu z nich, zwłaszcza w Ameryce Środkowej i Południowej, ginie, bronią swojej – ale pośrednio także naszej egzystencji. Czy w tej walce są osamotnieni?

Gość:

Patryk Strzałkowski – dziennikarz portalu Gazeta.pl i szef serwisu o klimacie i środowisku Zielona.gazeta.pl. Pisze o kryzysie klimatycznym, w tym jego wpływie na ludzi, społeczeństwa i prawa człowieka. Zajmuje się także tematami migracji i uchodźstwa. Autor reportaży m.in. z Iraku, Libanu, Jordanii. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu.

Prowadząca:

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa, kuratorka wystaw. Adiunktka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.