środa, 18 maja | 17:30 | sala Warszawa
Jak żyć z bohaterem filmu? Z reżyserem filmów dokumentalnych Maciejem Cuske rozmawia Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej po filmie KIEDYŚ BYLIŚMY DZIECIAKAMI reż. Eddie Martin.
W języku polskim
Partner: Gdyńska Szkoła Filmowa
Niskobudżetowy film „Dzieciaki”, pokazujący grupę nowojorskich nastolatków, którzy nadużywają narkotyków, jeżdżą na deskorolkach i uprawiają beztrosko seks, okazał się w 1995 roku światowym hitem. Jednak proces produkcji i spuścizna filmu pozostawiły niesmak i przyczyniły się do dramatów aktorów-naturszczyków, wykorzystanych przez twórców. Reżyser Larry Clark zwykł mówić o swoim filmie: „pokazuje prawdę, która może być szokująca”. Reżyser filmu dokumentalnego, Eddie Martin, odpowiada na to z kolei: „Czyja jest ta prawda, którą widzimy na ekranie i czyim kosztem jest ona ukazana?” O etyce pracy i powinnościach reżysera filmu dokumentalnego wobec swoich bohaterów, szczególnie tych najmłodszych, opowie reżyser filmowy i członek naszego jury, Maciej Cuske.
Gość:
Maciej Cuske – twórca filmów dokumentalnych, pokazywanych na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, za które otrzymał wiele nagród. Tylko za ostatni swój film, „Wieloryb z Lorino”, między innymi: Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim na 17. Millennium Docs Against Gravity FF, Brązowy i Srebrny Lajkonik oraz Srebrny Róg na KFF w Krakowie czy Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł" 2021. Maciej Cuske jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członkiem Polskiej Akademii Filmowej. W 2020 r. był nominowany do Paszportu Polityki. Prowadzi warsztaty filmowe w Polsce i za granicą. Jest wykładowcą m.in. Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
Prowadzący:
Leszek Kopeć – dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Producent, przedsiębiorca, wydawca. Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Prezes Zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni.