Cykl Miastoprojekcje. Po nam architetki? Po co nam architekci? Spotkanie po filmie PO CO NAM ARCHITEKCI?


niedziela, 15 maja | 15:15 | sala Warszawa

Cykl Miastoprojekcje. Po co nam architekci? Na pytanie odpowie praktyk i badacz roli twórców architektury Kuba Snopek, po projekcji filmu PO CO NAM ARCHITEKCI? reż. Giorgio Ferrero

W języku polskim 

Partner: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

Od kilku lat wspólnie z Instytutem Kultury Miejskiej staramy się szukać odpowiedzi na pytania dotyczące tego do kogo należy miasto, kto ma na nie wpływ. Na ile miasta mają być użyteczne, na ile rezylientne, na ile inteligentne, na ile samowystarczalne, na ile piękne i według czyjego kanonu? I choć odpowiedź pewnie nigdy nie będzie jednoznaczna, przyglądamy się różnym wizjom i poglądom zarówno architektów, urbanistów, jak i mieszkańców. Bo miasto to suma tych wizji i potrzeb. W tym roku na filmowe pytanie „po co nam twórcy architektury” pomoże odpowiedzieć Kuba Snopek, dla którego temat roli i wpływu architektów i architektek na naszą rzeczywistość, jest głównym zagadnieniem badawczym.

Kuba Snopek – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz moskiewskiego Instytutu “Strelka”. Współpracował z Bjarke Ingelsem, Remem Koolhaasem i Justinem McGuirkiem. Realizował projekty architektoniczne, urbanistyczne oraz badawcze w Polsce, Hiszpanii, Danii i Rosji. Badacz przestrzeni i dziedzictwa postkomunistycznych miast. Jest autorem licznych wystaw i publikacji, w tym książki „Bielajewo: zabytek przyszłości”, wydanej po polsku, rosyjsku i angielsku. Wykładał w Instytucie „Strelka", a także w MGIMO w Moskwie.

Prowadząca:

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa, kuratorka wystaw. Adiunktka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.