Podłącz się! Filmy w trzeciej części 17. Millennium Docs Against Gravity online od  9 października!

W tym roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity podzielony został na trzy wyjątkowe części. Pierwszą była edycja kinowa, która rozpoczęła się 4 września i zgromadziła ponad 65 tysięcy widzów w siedmiu miastach Polski - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie. Następnie od 19 września do 4 października ponad 100 filmów zostało zaprezentowane na stronie festiwalu mdag.pl. Ostatnia, trzecia część festiwalu, nosi tytuł „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line”. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. 

Filmy będą pokazywane w wolnym dostępie na stronie festiwalu mdag.pl. O dokładnych terminach ich premier widzowie będą na bieżąco informowani. Ilość darmowych e-biletów na każdy film jest ograniczona. W ramach projektu odbędą się także warsztaty, spotkania z ekspertami oraz pokazy online filmów z audiodeskrypcją. 

Pierwszym prezentowanym filmem, który pojawi się na mdag.pl już w piątek 9 października o 20:00, będzie „Cunningham. Choreograf współczesności”. Film Alli Kovgan opowiada o jednym z najwybitniejszych choreografów XX wieku, który zmienił nasze podejście do tańca.  Z kolei w poniedziałek o godzinie 20:00 odbędzie się premiera filmu „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego w wersji z audiodeskrypcją. To historia Michała Waszyńskiego - autora wielu znanych przedwojennych filmów, reżysera mistycznego, żydowskiego „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. 

 

Pełny program filmowy z opisami filmów już dostępny na MDAG.PL!

Filmy, które zostaną zaprezentowane podczas trzeciej części festiwalu (o datach ich premiera na mdag.pl widzowie będą informowani na bieżąco):

„(…) ale piękne”, reż. Erwin Wagenhofer

„#hejt”, reż. Eef Hilgers

„Cała przyjemność po stronie kobiet”, reż. Barbara Miller 

„Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?”, reż. Roberto Minervini 

„Cunningham. Choreograf współczesności”, reż. Alla Kovgan

„Gdy opadnie pył”, reż. John Appel 

„Genesis 2.0”, reż. Maxim Arbugaev, Christian Frei

„Igrzyska pamięci”, reż. Claus Wehlisch, Janet Tobias

„Jovanna dla klimatu”, reż. Mirjam Marks

„Pogrzeb Stalina”, reż. Siergiej Łoźnica

„Westwood: punkówa, ikona, aktywistka”, reż. Lorna Tucker

„Wysłuchaj”, reż. Astrid Bussink 

„Zimowy biwak”, reż. Petteri Saario

W ramach trzeciej części festiwalu widzowie zobaczą cztery filmy z audiodeskrypcją. Ponieważ każdy powinien przeżyć taki niezwykły pokaz, nawet jeśli nie jest osobą z niepełnosprawnością, te cztery tytuły zostaną udostępnione wyłącznie w wersji z lektorem i napisami dla niesłyszących. Będą to hity poprzednich edycji festiwalu, które podbiły serce publiczności:

„Kraina miodu”, reż. Tamara Kotewska, Ljubomir Stefanow

„Książę i Dybuk”, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

„My Generation”, reż. David Batty

„Stroiciel Himalajów”, reż. Michał Sulima 

 

Warsztaty i spotkania online

„Podłącz się. Kino dokumentalne on-line” to nie tylko filmy o wybitnej wartości edukacyjnej, ale  także ciekawe spotkania oraz warsztaty. 

Warsztaty krytyczno-filmowe są skierowane dla trzech grup wiekowych: dzieci chodzących do szkoły podstawowej, młodzieży licealnej i studentów. W tajniki tworzenia wypowiedzi w formie wideo - od tych najprostszych, których autorami mogą być już kilkulatki po pierwsze krótkometrażowe eseje filmowe - wprowadzi Kaja Klimek, doświadczona i ceniona edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Aby wziąć w nich udział, należy do 8 października (czwartek) wysłać zgłoszenie na adres: podlaczsie@gmail.com. Potwierdzenie zapisania na zajęcia zostanie wysłane do 9 października (piątek). Pierwsze spotkania w ramach warsztatów odbędzie się w sobotę 10 października na platformie Zoom.

Autorki i autorzy wypowiedzi w formie wideo stworzonych podczas warsztatów będą mogli zaprezentować swoje prace na stronie Mdag.pl, debiutując na stronie największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce.

Spotkania z ekspertami będą premierowo prezentowane publiczności na profilu festiwalu Millennium Docs Against Gravity na Facebooku, na kanale YouTube oraz na stronie mdag.pl. Zdecydowanej większości filmu w programie będą towarzyszyły spotkania, które pozwolą lepiej zrozumieć poruszane przez filmy zagadnienia.

Projekt potrwa do końca października, zamykając tegoroczną edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.