Na festiwal zapraszamy wszystkich! Pokazy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

W pokazach największych hitów tegorocznego programu 18. Millennium Docs Against Gravity będą mogły także uczestniczyć osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. 

To już trzeci rok, kiedy dzięki wsparciu Banku Millennium i współpracy z agencją reklamową Change Serviceplan, wybrane filmy z programu będą dostępne z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Wspólnie z Fundacją Kultury bez Barier, odpowiedzialną za przygotowanie pokazów, festiwal zaprezentuje starannie wybrane cztery tytuły. Prezentują one najwyższy poziom sztuki filmowej oraz różnorodność programu. Pokazy filmów z audiodeskrypcją odbędą się w najlepszych godzinach, oferując dostęp do nich jak najszerzej grupie widzów. Tym samym festiwal każdemu stwarza możliwość współuczestniczenia i współprzeżywania seansów filmowych. W tym roku pokazy z audiodeskrypcją odbędą się w trzech miastach, a następnie po raz kolejny także w wersji online. Widzowie i widzki z całego kraju będą mogli zobaczyć filmy w takiej wersji!

– Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, kontynuujemy projekt audiodeskrypcji. – mówi Iwona Jarzębska, dyrektorka Departamentu Public Relations Banku Millennium. – Wybrane filmy i seanse będą już trzeci rok z rzędu wyświetlane z napisami dla niesłyszących oraz z opcją przekazywania głosem, przez słuchawki werbalnego opisu treści wizualnych. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące, seniorzy oraz osoby z dysleksją i niepełnosprawnością intelektualną, mogą bez ograniczeń uczestniczyć w festiwalu i cieszyć się najnowszymi produkcjami dokumentalnymi z całego świata - w kinie lub dzięki hybrydowej formie festiwalu, w domowym zaciszu.

Bank Millennium jest mecenasem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity od 2006 roku. W 2016 roku objął patronat tytularny nad wydarzeniem.

Pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbędą się w Warszawie, Gdyni i Wrocławiu. W Warszawie będą to cztery tytuły: „Jestem Greta” (I am Greta) w reżyserii Nathana Grossmana, czyli opowieść o aktywistce ekologicznej, która na stałe zapisała się w historii; „Śledztwo w domu spokojnej starości” (The Mole Agent) w reżyserii Maite Alberti, czyli wzruszająca historia starszego pana, który rozpoczyna śledztwo w domu starości i odkrywa prawdziwy powód nieszczęścia pensjonariuszy…; film „Tańcząca z rekinami” w reżyserii Sally Aitken - zachwycający pod względem wizualnym portret żywej legendy w świecie nurkowania - Valerie Taylor, której nieustraszona pasja do rekinów nie zna granic; „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” (The Most Beautiful Boy in the World) w reżyserii Kristiny Lindstrom i Kristiana Petriego, czyli historia Björna Andrésena, który w wieku 15 lat wystąpił w kultowej ekranizacji „Śmierci w Wenecji” Luchino Viscontiego, nie będąc gotowym na nagłą sławę i przemoc na planie…

W Gdyni oraz Wrocławiu zostaną zaprezentowane dwa filmy z tego zestawu - „Jestem Greta” oraz „Śledztwo w domu spokojnej starości”

Poniżej dokładne daty oraz miejsca projekcji filmów z audiodeskrypcją:

Warszawa

„Jestem Greta”

04.09.2021 18:00  // Kinoteka, sala 1 po spotkaniu odbędzie się debata

„Śledztwo w domu spokojnej starości”

05.04.2021 18:30  // Kinoteka, sala 4

„Tańcząca z rekinami”

08.09.2021 20:30 // Atlantic, sala C 

„Najpiękniejszy chłopiec na świecie" 

09.09.2021 18:45  // Atlantic, sala B

 

Gdynia

Jestem Greta”

05.09, 17:30, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa, po spotkaniu odbędzie się debata

„Śledztwo w domu spokojnej starości”

06.09, 16:30, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana

 

Wrocław

„Śledztwo w domu spokojnej starości”

11.09, 18:30, Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Lwów

„Jestem Greta”

12.09, 12:15, Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Warszawa

Filmy z audiodeskrypcją będą dostępne także online. Ich tytuły zostaną ogłoszone 13 września wraz z całym programem części online festiwalu. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w tym roku w formie hybrydowej. Po części kinowej w siedmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Lublin, Bydgoszcz) od 3 do 12 września, odbędzie się część online, prezentująca część filmów z programu kinowego - od 16 września do 3 października. Festiwal w tym roku potrwa więc okrągły miesiąc - od 3 września do 3 października!