Dwa kraje, w obu Polacy, czyli o pomaganiu i niepomaganiu osobom uchodźczym. Spotkanie po filmie DROGA BEZ KOŃCA


sobota, 21 maja | 17:30 | sala Warszawa

Dwa kraje, w obu Polacy, czyli o pomaganiu i niepomaganiu osobom uchodźczym. Spotkanie z Aurorą Lubos i Honoratą Martin, współzałożycielkami Stowarzyszenia Arbuz, wolontariuszkami należącej do Grupy Granica fundacji Homo Faber po filmie DROGA BEZ KOŃCA reż. Jakob Krese, Danilo do Carmo

W języku polskim

Partner: Stowarzyszenie ARBUZ

Dwa kraje, w obu Polacy. Jeden okazuje człowieczeństwo przybywającym z Ukrainy. Drugi okrucieństwo dla tych, którzy są zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej, na granicy z Białorusią. Jeden tuli dzieci, daje miejsce w szkołach i szpitalach. Drugi wyrzuca je do lasu w deszczu i mrozie. Fala pomagania, która zalała Polskę od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, jest wspaniała. Polacy potrafią być, a może nawet po prostu są, wspaniałym społeczeństwem. Ale czy fala pomocy uciekającym z Ukrainy przykryła falę nienawiści, brutalności i bezprawia wobec emigrantów koczujących od ponad roku w naszym lesie, na białoruskiej granicy? Są skrajnie wycieńczeni, zmarznięci, często w hipotermii, odwodnieni. Jest wśród nich bardzo dużo kobiet, dzieci, osób chorych, z niepełnosprawnościami i poważnymi kontuzjami. Czy naprawdę są granice udzielania pomocy? Dlaczego Polska ma być krajem dla wybranych, uciekających przed wybranymi katastrofami i jak możemy zmienić tę sytuację?

Stowarzyszenie ARBUZ to kilka osób, głównie artystów, którzy od dawna są zaangażowani w pomoc uchodźcom, najpierw tym przybywającym z Azji i Afryki do Europy, na granicy Słowenii i Austrii, w Grecji, czy we włoskiej Kalabrii, gdzie stworzyli pomocowe audiowizualne studio mobilne. Podczas pandemii działali w Polsce, z uchodźcami mieszkającymi samodzielnie, jak i z tymi z ośrodków dla cudzoziemców. Część z nich zaangażowała się aktywnie w pomoc ludziom przekraczającym granicę białoruską i wypychanym przez polską straż graniczną. Zorganizowali liczne aukcje sztuki na rzecz fundacji Homo Faber, wchodzącej w skład Grupy Granica. Po wybuchu wojny w Ukrainie, skupili się na pomocy przybywającym do Polski Ukraińcom. Założyciele ARBUZA to: Ania Domańska, Aurora Lubos, Oskar Piotr Martin, Zosia Martin, Emi Orzechowska, Piotr Pawlak oraz Honorata Martin, również członkini jury tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity Gdynia.

Aurora Lubos – tancerka i choreografka od 1997 roku związana z trójmiejską sceną tańca, a od 2000 roku także aktorka brytyjskiego teatru Vincent Dance Theatre. Autorka spektakli solowych, instalacji, performansów, animacji oraz audycji wizualnych. Jej spektakle prezentowane są w Polsce i za granicą.

Honorata Martin – uprawia malarstwo, instalacje, performance, video. Jej sztuka często wiąże się z przekraczaniem ograniczeń własnego ciała i społecznego tabu. Laureatka m.in. „Spojrzenia” Nagrody Deutsche Bank oraz nagrody Splendor Gedanensis za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Nominowana do Paszportu Polityki.

Prowadzący:

Przemek Rydzewski – współtwórca i koordynator trójmiejskiej edycji Millennium Docs Against Gravity.